0850 480 43 75
  Sosyal Medya Hesaplarımız

  Kripto para nedir

  18 Aralık 2018
  21 kez görüntülendi
  Kripto para nedir

  BAŞVURU FORMU

   
   
  Reklam

  Kripto para nedir

  Kripto para güncel piyasada yer alan dövizlerin sanal karşılığı olan ve para birimlerinden farklı değer olarak değişkenlik gösteren paralara verilen isimdir.

  Bitcoin, Etherium, Litecoin… Günümüzde isimlerini en çok duyduğumuz terimlerden biri. Devamlı olarak değerlerindeki artış ve azalışı ile duyduğumuz bu paralar, esasında fiziki paralardan oldukça farklı olup, sanal birer para birimleridir ve bu para birimlerinin tamamına verilen isim Kripto paradır.

  GELECEĞİN PARA BİRİMİ

  Kripto para birimleri tıpkı Türk lirası, Dolar , Sterlin ve Euro gibi bir para birimidir. Özellikle Fiziki olarak bulunmamasıyla farklı bir yapıda olan Kripto paranın, gelecekte elimizdeki para birimlerinin yerine geçmesi öngörülmektedir.

  İlk Kripto Para, 2009’da bulunan Bitcoin’dir. Günümüzde yüzlerce farklı kripto para kullanılmaktadır ve bunlar genelde “alternatif kripto para” olarak isimlendirilir.

  KRİPTO PARA’NIN MANTIĞI

  Kripto para için sanal dedik. Bu sanal varlık aslında sadece yazılmış  binlerce satır koddan oluşmaktadır.  Daha da basite indirgemek gerekirse, kripto para dijital bir para birimidir.

  Kripto paralar henüz resmi olarak dünya devletlerince kabul edilmemiştir. Zira Hükümetlerin denetim mekanizması bulunduramadığı bu yapılar, kişiler tarafından kontrol edilmektedir.

  KRİPTO PARALARIN DEĞERİ

  Pek çok kripto para (Bitcoin, Ethereum vs.) zaman içinde daha az üretilmek üzere tasarlanmış bu yüzden de sahipleri için, piyasasında değeri devamlı olarak artmaktadır. Bu durum devletlerin kullandığı para birimlerine göre farklı bir durumdur. Çünkü devlet uygun şartlarda, istediği zaman daha fazla para basabilir ve dolayısıyla enflasyonu arttırabilir.

  Örnek vermek gerekirse Bitcoin piyasasında ise asla 21 milyondan fazla miktarda birim dönüşümü olmayacaktır. Bu da paranın değerinde artış veya azalış durumunu yaşatmaktadır.

  KRİPTO PARA’NIN HUKUKİ YAPISI

  Çeşitli özel kurum ve kuruluşlarca ticareti yapılan kripto para için en çok konuşulan konu bu paraların yasal olup olmaması durumu. Kripto Paralar pek çok ülkede yasal olmasına rağmen bazı ülkelerde de yasal değildir.

  Bu paralarda özellikle iz sürülememesi durumundan ötürü kara para aklama olaylarının yaşanması nedeniyle devletler izin vermemekte, kontrol sağlanamaması nedeniyle de legal görülmemektedir.

  Gelecekte fiziki paraların ortadan kalkması beklenirken Kripto paraların gündelik hayatta yerini alıp kullanıma sunulması ve hayatımızın her yerine yayılması öngörülmektedir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?